• +48 501 174 716
  • +48 501 590 799
  • mtokna@wp.pl

Żaluzje pionowe - wertikale

Żaluzje pionowe - wertikale

Żaluzje pionowe to popularny rodzaj osłon wewnętrznych okien. Zwane są również wertikalami, od angielskiej nazwy vertical. Składają się z pionowo zawieszonych pasów (lameli) o zmiennym kącie ułożenia z możliwością ich zsuwania.

Obok sterowania ręcznego za pomocą sznurków i łańcuszków koralikowych dostępne są nowocześniejsze mechanizmy elektryczne, których sterowanie odbywa się poprzez pilota, panel lub przełącznik montowany na ścianie. Żaluzje pionowe wykorzystywane są przeważnie w biurach, szczególnie w salach konferencyjnych, oraz w pomieszczeniach usługowych. Stanowią również częsty wybór w domach prywatnych, gdzie ozdabiają salony oraz pokoje dzienne. Najważniejszymi atutami wertikali są względy estetyczne oraz płynna zmiana ilości wpadającego do środka pomieszczenia światła słonecznego.

Budowa i sterowanie żaluzji pionowych


Wertikale składają się z pionowych pasów o szerokości 50, 89, 127, a nawet 250 mm. Wykonane mogą być z dowolnego materiału – od drewna i tkanin aż po aluminium i tworzywa sztuczne. Powieszone są one do uchwytów w górnej szynie oraz dodatkowo są połączone ze sobą dekoracyjnym łańcuszkiem koralikowym w dolnej części.

Istnieją cztery podstawowe sposoby zwijania żaluzji. Przy mniejszej szerokości zwija się je na prawą lub lewą stronę, natomiast przy większej – na zewnątrz lub do środka okna. Aby je odsłonić, wystarczy pociągnąć sznurek. Do obracania pasów natomiast przeznaczony jest łańcuszek. Rzadziej stosowany jest mechanizm korbowy, w którym obie operacje wykonuje się z pomocą korby. W nowoczesnych rozwiązaniach wystarczy natomiast nacisnąć odpowiedni przycisk na pilocie lub panelu.

Zalety żaluzji pionowych (wertikali)


Na wybór takiego rodzaju osłon wewnętrznych wpływają wiele zalet tego rozwiązania:

  • bardzo proste i intuicyjne sterowanie, które jednocześnie pozwala na wiele możliwości ustawienia żaluzji i płynną zmianę zaciemnienia;
  • bogactwo faktur i kolorów do wyboru, co ułatwia dopasowanie ich do różnego wystroju pomieszczeń, od bardziej surowych sal konferencyjnych, przez praktyczne pomieszczenia biurowe, aż po ciepłe i wystrojone pokoje w domu;
  • chronią przed spojrzeniami z zewnątrz, jednocześnie wpuszczając duże ilości światła słonecznego, natomiast po zwinięciu zajmują niewiele miejsca;
  • wykorzystane materiały posiadają wymagane atesty higieniczne oraz spełniają normy niepalności, a w ten sposób zapewniają pełne bezpieczeństwo użytkowania.


Rodzaje wertikali


Główny podział żaluzji pionowych dokonywany jest w zależności od sposobu montażu, gdyż te mogą być montowane do sufitu lub ściany - za pomocą specjalnych zaczepów przy założeniu, że szyna prowadząca montowana jest w płaszczyźnie pionowej. Istnieje jednak rozwiązanie, które umożliwia specjalne wykonanie żaluzji poziomej dostosowanej do montażu na płaszczyznach pochyłych, np. skosach dachów.

Wertikale tekstylne


Najczęściej stosowane są lamele zrobione z tkaniny. Dostępne w wielu kolorach, łatwo je dopasować do wystroju wnętrza. Spotkać można również bardziej stylowe pasy wykonane z litego drewna, pokrytego odpowiednim laminatem, który imituje strukturę oraz barwę różnych gatunków drzew. Równie ciekawą alternatywą mogą być wertikale wykonane z połączonych przeplataną nicią cienkich listewek lub połączone w lamele sznurki. Te ostatnie najlepiej sprawdzą się w żaluzjach ukośnych, ponieważ bardzo łatwo ustawić optymalną długość każdego lamela.

Wertikale PCV


Do materiałów PCV zalicza się aluminium oraz tworzywa sztuczne. Najważniejszymi zaletami tej grupy żaluzji są łatwość w czyszczeniu oraz odporność na wilgotność. Z powodu tych cech najczęściej stosuje się je w pomieszczeniach laboratoryjnych czy usługowych (gabinety stomatologiczne, gastronomia), gdzie wymagana jest duża sterylność. Świetnie sprawdzą się też przy małych oknach, którym nadadzą wrażenie lekkości i delikatności.

Montaż żaluzji pionowych


Montaż jest bardzo prosty i szybki. W przypadku mocowania na suficie lub we wnęce stosuje się specjalne przykręcane klipsy, na których zawiesza się rynnę. Szynę można również doczepić do wsporników przykręconych do ściany nad oknem. Klipsy i wsporniki można montować na każdego rodzaju powierzchni. W przypadku sterowania elektrycznego należy pamiętać dodatkowo o potrzebie doprowadzenia zasilania sieciowego.
MT Okna - Tanie okna PCV

MT Okna
54-425 Wrocław, ul. Traktatowa 1
Biuro czynne: pn.-pt. 8.00-17.00

Przed wizytą w biurze prosimy o umówienie spotkania. Więcej informacji na stronie kontakt

© 2024 MT Okna Warunki użytkowania | Polityka prywatności
Webdesign: VdeMedia