• +48 501 174 716
  • +48 501 590 799
  • mtokna@wp.pl

Okna tarasowe

Okna tarasowe to niezbędne wyposażenie każdego salonu z dostępem do tarasu. Wykonane mogą być z drewna, PCV lub aluminium. Duże okna tarasowe zapewniają więcej światła w pomieszczeniach.

Duże okno tarasowe pozwala wpuścić więcej światła do pomieszczenia, natomiast drzwi tarasowe służą do wychodzenia na taras lub balkon. Można wymienić wiele rodzajów i systemów okien tarasowych. Mogą być one jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, a nawet trzyskrzydłowe. Obok drzwi harmonijkowych wyróżnia się drzwi rozwieralno-uchylne, drzwi uchylno-przesuwne (PSK) czy drzwi podnoszono-przesuwne (HST).

W każdym przypadku drzwi balkonowe są całkowicie przeszklone, co wyróżnia je spośród innych. Mogą służyć jako większe okna, które warto uchylić w ciepły, wiosenny dzień. Jednak pozwalają one również na wyjście na taras, by tam zjeść wspólny obiad lub po prostu rozkoszować się ciepłem słońca.

Okna tarasowe przesuwne


Drzwi werandowe przesuwne są jednym z najbardziej wygodnych rozwiązań. Okno stałe i okno tarasowe przesuwne tworzą linię prostą, przy czym to drugie może poruszać się równolegle do pierwszego. Oznacza to, że nie trzeba tych drzwi otwierać do wewnątrz pomieszczenia, co zajmuje niepotrzebnie powierzchnię salonu oraz utrudnia jego aranżację. Drzwi tarasowe przesuwne mogą składać się z dwóch lub większej ilości skrzydeł, w zależności, jak duże przeszklenie jest potrzebne.


Okna tarasowe dwuskrzydłowe


W przypadku drzwi przesuwnych minimalna ilość elementów to dwa: stały i przesuwny. Można spotkać również drzwi tarasowe dwuskrzydłowe rozwierne, czyli otwierające się do środka. Spotyka się drzwi o różnych kształtach, co zwiększa ich estetykę i jest dużym atutem w kwestii wystroju całego wnętrza. Występują także okna tarasowe dwuskrzydłowe harmonijkowe, choć jest to dość rzadkie zjawisko.


Okna tarasowe trzyskrzydłowe


Aby uzyskać jak największą powierzchnię przeszkloną, stosuje się często okna tarasowe trzyskrzydłowe. Mogą posiadać one łącznie szerokość nawet sześciu metrów, choć wiele zależy od zastosowanego systemu otwierania. W tym przypadku można stosować system przesuwny, gdzie występują dwa elementy stałe lub system harmonijkowy, który pozwala na pełne otwarcie drzwi tarasowych trzyskrzydłowych.


Okna tarasowe harmonijkowe


Drzwi tarasowe harmonijkowe są wciąż bardzo rzadko stosowane. Wydają się one bardziej odpowiednie do cieplejszych krajów, choć w polskich warunkach sprawdzają się równie dobrze. W czasie otwierania okna tarasowe harmonijkowe składają się w harmonijkę do wnętrza pomieszczenia. Na rynku istnieje kilka sposobów składania się tych drzwi, ale różnią się one głównie ilością elementów, które można złożyć w celu otwarcia drzwi.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien/drzwi tarasowych?


Jednym z najważniejszych aspektów przy zakupie odpowiednich drzwi tarasowych jest ich zastosowanie oraz lokalizacja w obrębie elewacji. Okno tarasowe montowane w narożach powinny cechować się większą odpornością na wiatr. Parametry techniczne określają, czy dane drzwi będą zapewniać ciepło (przepuszczalność cieplna), oraz czy będą odpowiednio wytrzymałe. Należy pamiętać, że okna tarasowe są najczęściej używanym elementem konstrukcji okiennych w domu.


Ile kosztują okna tarasowe?


Cena okien tarasowych zależy od wielu czynników. Przykładowe wymieniamy poniżej.

  • Powierzchnia, jaką będą zajmować na ścianie. Czasem potrzebne są niewielkie drzwi tarasowe o szerokości około metra, a czasem pożądana jest duża, nawet sześciometrowa, przeszklona ściana.
  • Ilość elementów – każdy z nich posiada osobne okucia itd.
  • System otwierania.
  • Materiał, z jakiego są wykonane (PCV, aluminium, drewno).
  • Producent. Markowe urządzenia są droższe, choć oznaczają się też lepszą jakością.
  • Parametry techniczne, jak izolacja cieplna itd.
  • Wygląd i jakość wykończenia.

MT Okna - Tanie okna PCV

MT Okna
54-425 Wrocław, ul. Traktatowa 1
Biuro czynne: pn.-pt. 8.00-17.00

Przed wizytą w biurze prosimy o umówienie spotkania. Więcej informacji na stronie kontakt

© 2024 MT Okna Warunki użytkowania | Polityka prywatności
Webdesign: VdeMedia