• +48 501 174 716
  • +48 501 590 799
  • mtokna@wp.pl

Okna ze szprosami

Okna ze szprosami (tzn. okna szprosowe) posiadają szybę podzieloną na mniejsze kawałki za pomocą listewek zwanych szprosami. Dawniej był to wymóg technicznych, dzisiejsze rozwiązania natomiast nie dzielą fizycznie szyby, a jedynie taki podział udają. Szprosy w oknach są bardzo charakterystycznym elementem domów tradycyjnych, zabytkowych oraz dworkowych. Jednak i dziś stosuje się to rozwiązanie w nowoczesnych aranżacjach ze względu na wizualne efekty, jakie można uzyskać.

Rodzaje szprosów


Szprosy konstrukcyjne są najstarszą wersją okien szprosowych. Dzisiaj jest to raczej element dekoracyjny.

Szprosy wewnątrzszybowe


Okna ze szprosami wewnątrzszybowymi wyglądają nieco inaczej niż rozwiązanie oryginalne, jednak jego zaletą jest łatwość utrzymywania takiego okna w czystości oraz zachowanie właściwości izolacyjnych szyby.

Szprosy wewnątrzszybowe instalowane są pomiędzy szybami, co pozwala na większe możliwości dekoracyjne nawiązujące do szprosów konstrukcyjnych.

Szprosy międzyszybowe mogą mieć inny kolor widziany z wnętrza budynku, a inny na zewnątrz. Dodatkowo listewki można wyginać w łuki lub koła o promieniu 8 do 22 cm, w zależności od ich szerokości. Krawędzie zakończone uszczelkami upodobniają to rozwiązanie do oryginału.

Szprosy wiedeńskie


Wiedeńskie okna ze szprosami posiadają jednolity zestaw szybowy. Dodatkowe listewki udające szprosy naklejane są na okno ze strony wewnętrznej i zewnętrznej. Stosuje się także elementy międzyszybowe, które zwiększają efekt wizualny. Aby rozwiązanie to jeszcze lepiej przypominało oryginał, warto wraz z listewkami zamontować uszczelki. Wiedeńskie okna szprosowe pozwalają zachować dobre parametry izolacyjne nowoczesnych okien.

Szprosy konstrukcyjne


Najstarszy rodzaj okien ze szprosami.

W tym przypadku faktycznie szprosy dzielą szybę na mniejsze kawałki, które łatwiej było dawniej wyprodukować. Choć wygląd takiego rozwiązania może budzić podziw, wymaga ono większych nakładów pracy. Zastosowanie konstrukcyjnych szprosów w oknach znacząco zwiększa cenę produktu, a jednocześnie obniża właściwości izolacyjne szyby.

Szprosy naklejane


Szprosy w oknach w tym przypadku są naklejkami, które umieszcza się z obu stron szyby. Dodatkowy montaż listewki wewnątrz zestawu szybowego zwiększy efekt wizualny tego rozwiązania. W ten sposób uzyskuje się złudzenie faktycznego podziału szyby. Okna szprosowe naklejane posiadają dobre parametry izolacyjne oraz są stosunkowo tanim rozwiązaniem, jednak… zawsze będą to tylko naklejki udające szprosy.

Okna ze szprosami - dlaczego warto?


Dawniej okna szprosowe były jedynym dostępnym rozwiązaniem, jednak i dziś są one często stosowane ze względu na swoje zalety.

  • Przede wszystkim walory estetyczne. Szprosy upodobniają domy do dawnych dworków oraz są bardziej tradycyjnym rozwiązaniem. Jednocześnie posiadają styl pasujący do domów drewnianych.
  • Okna ze szprosami wewnątrzszybowymi pozwalają uzyskiwać nieregularne, zakrzywione kształty listewek oraz różne kolory wewnątrz i na zewnątrz okna, co dodatkowo zwiększa efekty wizualne.
  • Okna ze szprosami w dzisiejszej technologii posiadają bardzo dobre parametry izolacyjne, ponieważ szyba nie jest fizycznie dzielona na mniejsze kawałki.
  • Szprosy wewnątrzszybowe nie brudzą się, ponieważ są zamknięte w zestawie szybowym. Nie przeszkadzają również w czasie mycia samego okna. Dzięki temu jest to rozwiązanie ułatwiające utrzymanie czystości.

MT Okna - Tanie okna PCV

MT Okna
54-425 Wrocław, ul. Traktatowa 1
Biuro czynne: pn.-pt. 8.00-17.00

Przed wizytą w biurze prosimy o umówienie spotkania. Więcej informacji na stronie kontakt

© 2024 MT Okna Warunki użytkowania | Polityka prywatności
Webdesign: VdeMedia