• +48 501 174 716
  • +48 501 590 799
  • mtokna@wp.pl

Jak dobrać karnisz do okien?

Jak dobrać karnisz do okien?

Na końcowy efekt aranżacji okna ma wpływ kilka czynników. Jednym z nich jest dobór odpowiedniego karnisza, który pełni funkcję praktyczną i dekoracyjną. Jak wybrać karnisz i na co należy zwrócić uwagę przed jego zakupem?

Najpopularniejsze rodzaje karniszy
Decydując się na karnisz należy wziąć pod uwagę kwestie związane z funkcjonalnością i estetyką. Karnisz składa się z drążka, wsporników, końcówek i elementów do wieszania zasłon i firan. W zależności od potrzeb i gustu wsporniki mogą być montowane do sufitu lub między ścianami. Najpopularniejsze są karnisze drążkowe i szyny sufitowe. Pierwsze rozwiązanie jest niezwykle wygodne i pozwala na tworzenie aranżacji okiennych o różnych wykończeniach np. koła, szelki, taśma marszcząca czy przeszycie tunelowe. Natomiast szyny sufitowe pozwalają na wieszanie firan i zasłon na agrafkach, żabkach lub ślizgach.

Karnisz czy szyna sufitowa?
Systemy nośne należy dopasować miedzy innymi do wielkości pomieszczenia. Szyny sufitowe są lekkie, dyskretne i doskonale spełniają swoje funkcje w małych i niskich pokojach. Jednolita tafla materiału od sufitu do podłogi optycznie powiększa wnętrze. Szyny sufitowe to również idealne rozwiązanie dla dużych powierzchni okiennych. Systemy nośne można łączyć pod kątem prostym oraz na nieograniczonej długości. Szyny w szczególności sprawdzą się we wnętrzach, gdzie odległość między sufitem a oknem jest nieduża lub okno osadzone jest głęboko.

Należy pamiętać, że szyny sufitowe nie sprawdzą się w przypadku ciężkich i grubych zasłon. W tym przypadku lepiej zdecydować się na tradycyjny karnisz. Drążki są solidne i wytrzymałe, a co za tym idzie, potrafią utrzymać nawet kilka warstw grubych firan i zasłon. Karnisze charakteryzuje także uniwersalność – można na nich wieszać niemal każdy typ dekoracji okiennych, zarówno tych na żabkach, agrafkach, jak i ze wszytym tunelem oraz na szelkach.

Jak zmierzyć długość karnisza?
Przed zakupem karnisza należy zmierzyć szerokość okna oraz parapetu. Jeżeli planujemy powieszenie lekkich firan i zasłon karnisz powinien być dłuższy od wnęki okiennej o 30-50 cm (po 15-25 cm z każdej strony). W przypadku grubszych materiałów warto zdecydować się na karnisz dłuższy o 60-70 cm (po 30-35 cm z każdej strony). A na jakiej wysokości od sufitu powinno montować się karnisz? Zwykle jest to odległość 5 cm powyżej nadproża, czyli ok. 10-15 cm nad oknem. Jest to szczególnie istotne pod względem praktycznym. Zastosowanie takich proporcji pozwoli nie tylko na komfortowe otwieranie okna, ale również zagwarantuje estetyczny wygląd dekoracji okiennych.
MT Okna - Tanie okna PCV

MT Okna
54-425 Wrocław, ul. Traktatowa 1
Biuro czynne: pn.-pt. 8.00-17.00

Przed wizytą w biurze prosimy o umówienie spotkania. Więcej informacji na stronie kontakt

© 2024 MT Okna Warunki użytkowania | Polityka prywatności
Webdesign: VdeMedia