• +48 501 174 716
  • +48 501 590 799
  • mtokna@wp.pl

Szprosy naklejane na okna

Szprosy naklejane na okna

W dawnych czasach szprosy pełniły określoną funkcję, jednak obecnie stanowią element dekoracyjny okien. Nie ma konieczności kupowania gotowych okien ze szprosami konstrukcyjnymi. Jednym z dostępnych rozwiązań są szprosy naklejane. Czym są i jakie mają zalety?

Co to są szprosy w oknach?
Szprosy, inaczej szczebliny, to listewki dzielące okno na mniejsze części. Niegdyś stosowanie szprosów wynikało z ograniczeń konstrukcyjnych, związanych gównie z wielkością tafli szkła. Dzięki takiemu rozwiązaniu można było połączyć szyby w stabilną całość. Szczebliny kojarzą się głównie ze stylem klasycznym oraz dworkami i domami w stylu kolonialnym. Obecnie szczebliny pełnią funkcję dekoracyjną.

Odpowiednio dobrane szprosy mogą doskonale wkomponować się w nowoczesny styl industrialny. Tego typu ozdoby szczególnie sprawdzają się w dużych oknach, dzieląc je na mniejsze prostokąty. Wówczas okna nabierają elegancji, wyrafinowania i lekkości. Nie poleca się stosowania szprosów w małych oknach ze względu na to, że przepuszczają mniej światła słonecznego.

Jakie są rodzaje szprosów?
Do wyboru są między innymi szprosy konstrukcyjne, międzyszybowe, zawieszane oraz naklejane (wiedeńskie). Te ostatnie imitują podział pakietów szybowych, dzięki zastosowaniu ramki PCV naklejonej po zewnętrznych stronach szyb lub aluminiowej ramki wewnątrz pakietu szybowego. Szprosy naklejane nie stanowią realnej podziałki szyby – są jedynie jej wierzchnim elementem i nie ingerują w konstrukcję okna.

Szprosy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które podczas wyboru okien nie zdecydowały się na szyby ze szprosami konstrukcyjnymi. Szczebliny można nakleić na okna w dowolnym momencie np. podczas modernizacji domu. Nie ma konieczności wymiany okien na nowe, co jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem.

Zalety szprosów naklejanych
Ogromną zaletą szprosów jest to, że można je łatwo usunąć. Wówczas odzyskamy dawny wygląd okien. Obecnie producenci oferują wiele rodzajów szczeblin, które w atrakcyjny sposób ozdobią szyby. Szprosy klejone dostępne są w bogatej gamie kolorów spójnej z kolorystyką okien, dzięki czemu można dopasować je do każdego wnętrza.

Doskonale prezentują się w domach rustykalnych, willach w tylu klasycznym, loftach czy mieszkaniach industrialnych. Szczebliny naklejane to rozwiązanie tymczasowe, które sprawdzi się, gdy chcemy odmienić wygląd okien w małoinwazyjny sposób. Jednak szyby ze szprosami mają jedną podstawową wadę – ich obecność wiąże się z trudniejszym i bardziej czasochłonnym myciem.
MT Okna - Tanie okna PCV

MT Okna
54-425 Wrocław, ul. Traktatowa 1
Biuro czynne: pn.-pt. 8.00-17.00

Przed wizytą w biurze prosimy o umówienie spotkania. Więcej informacji na stronie kontakt

© 2024 MT Okna Warunki użytkowania | Polityka prywatności
Webdesign: VdeMedia